" کلیه علاقه مندان به همکاری در این وبلاگ میتوانند با گذاشتن پیغام در قسمت نظرات امادگی خود را به مدیر وب اعلام نمایند .....با تشکر"
...انجمن روانشناسی...

به نام خدای مهربان  

کمرویی  

کمرویی،نوعی ترس یا اضطراب اجتماعی بوده که به واسطه آن زن یا مرد از مواجه شدن با افراد نا آشنا و ارتباطات اجتماعی گریزان است.ریشه اصلی کمرویی می تواند در ترس یا اضطراب اجتماعی نهفته باشد. اضطراب یک پاسخ طبیعی در مقابل هر نوع تهدید یا فرایند

آگاه کننده و اخطاری به فرد درباره یک خطر یا موقعیت دشوار می باشد. اضطراب در حد متعادل آن برای بسیاری از اعمال و رفتارهای انسان وتلاش وحرکت و آمادگی برای مقابله با تهدیدها وخطرهای طبیعی و اجتماعی ضروری می باشد.اما زمانی که نگرانیهای فرد نسبت به مسایل مختلف فزونی یابد،دچار اضطرابی می شود که در نتیجه اعتماد به نفس او کاهش می یابد،قدرت نگرش واقع بینانه و برقراری ارتباط متقابل با دیگران به حداقل می رسد و گریز از ارتباطات معمول اجتماعی و دل مشغولی های مفرط، شخصیت فرد را فرا می گیرد.  

خانواده، یکی از منابع اساسی در ایجاد کمرویی می باشد. نحوه ارتباطات خانواده و تجارب اولیه پسران و دختران خصوصا در سالهای پیش از دبستان و اوایل دبستان نقش اساسی در شکل گیری شخصیت آنان خواهدداشت و الگوی رفتاری بزرگسالان با دختران و پسران بیشترین تاثیر را در رشد اجتماعی کودکان دارد.  

کمرویی در میان تک فرزندان و فرزندان اول خانواده بیش از سایر کودکان دیده می شود، این زمانی به شکل جدی مطرح می شود که والدین قادر نباشند زمینه تربیت و رشد اجتماعی مطلوب  و هماهنگ کودک را مطابق با نیازهای عاطفی و اجتماعی او فراهم آورند،فرزند اول یا تک فرزند معمولا خود را با بزرگترها همانندسازی می کند و تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با بزرگسالان دارد تا نسبت به همسالان خود.  

احساس تنهایی،همانند کمرویی یک معلولیت اجتماعی به شمار می رود. هر کسی در یک شرایط یا مو قعیت ویژه ممکن است این احساس را داشته باشد به تدریج از ارتباط بین فردی او کاسته می شود و ویژگیهای افراد کمرو را می یابد.  

علائم کمرویی  

تشدید ضربان قلب،برافروخته شدن چهره،به هم خوردن آهنگ تنفس،تغییر در تن صدا از علائم فیزیو لوژیکی در افراد کمرو است. دوری جستن از جمع،خجالت کشیدن و به لکنت افتادن،بریده حرف زدن،ناخن جویدن وسر را پایین انداختن وزیر چشمی نگاه کردن،غرق در افکار خود شدن و بیشتر به خود توجه کردن از ویژگیهای دختران و پسران کمرو می باشد. کمروها بیشتر تمایل دارند با کوچکتر از خود بازی کنند و سرگرم باشند. با صدای آهسته و غیر طبیعی سخن گفتن، گرفته و نگران بودن،بیزاری شدید از نگاه های منتقدانه دیگران،ضعف اعتمادبه نفس،دوری از دعوت کردن و دعوت شدن و در نهایت تمایل به تنهایی از دیگر  خصوصیات زنان و مردان کمروست.  

غلبه بر کمرویی  

کمرویی بیشتر به روابط بین فردی و اجتماعی برمی گردد.در نتیجه برای رفع مشکل کمرویی باید روشهایی را بکار برد تا روابط بین فردی افزایش یافته و از نظر کیفیت نیز به سطح قابل قبولی برسد.حضور در مهمانیها و فعالیت فوق برنامه مدارس و دانشگاهها، انجام بازیهای گروهی می تواندبه از بین رفتن کمرویی کمک کند.بیان و گفتار نیک و زیبا نیز در توان بخشی به کمرویی نقش مهمی دارد. چنانچه بدانیم منظور خودمان را چگونه بیان کنیم برای مدت طولانی هرگز کمرو نخواهیم ماند و زمانی که ببینیم صحبتهایمان توجه اطرافیان را به خود جلب می کند،جرات پیدا می کنیم.  

مقالات ارسالی به آفتاب